دانشمندان سنجاقکی را از لحاظ ژنتیک مهندسی کرده‌اند تا به آن قابلیت ردیابی و جاسوسی را بدهند.

حشره جاسوسی به نام چشم سنجاقک + فیلمعصر فردا:  دانشمندان سنجاقکی را از لحاظ ژنتیک مهندسی کرده‌اند تا به آن قابلیت ردیابی و جاسوسی را بدهند.

یک حشره تغییر ژنتیک یافته در قالب طرحی موسوم به چشم سنجاقک توسط دانشمندان طراحی شد.

این حشره که درواقع یک سنجاقک است از بدنی نیم حشره و نیم ماشین تشکیل شده که پشت این حشره کوله‌ای به اندازه یک ناخن وجود دارد که با انرژی خورشیدی فعال و به وسیله اپراتور از راه دور کنترل می‌شود.

می‌توان از این سنجاقک برای ردیابی مسیر گرده افشانی و همچنین ماموریت‌های نظارتی و جاسوسی استفاده کرد.

به گفته کارشناسان سیستم چشم سنجاقک فناوری مینیاتوری جدیدی را ارائه می‌کند که می‌توان به وسیله آن طیف وسیعی از حشرات را با حسگرهای محیطی مجهز و رفتارهای گیاهان و جانوران را ردیابی کرد.
دانشمندان برای انجام این پروژه باید روشی برای تغییر ژنتیکی سیستم عصبی سنجاقک پیدا کردند تا حشره به اشعه نور عکس العمل نشان دهد.

در این رابطه آن‌ها ژنی به «نورون» سنجاقک تزریق کردند که حاوی پروتئین‌های حساس به نور بود؛ سپس نورون‌ها با نور فعال شدند و سیگنالی را از طریق کوله پشتی ارسال می‌کردند.

این نورن‌ها پس از آن به طور مرتب سیگنالی‌هایی را ارسال می‌کردند که حشره را به پرواز تشویق می‌کند.

همچنین یک کوله پشتی مینیاتوری برای جهت‌یابی خودکار برای کنترل نورون‌های مهندسی شده طراحی شد که دور نخاع نازک سنجاقک قرار می‌گیرد.

با توجه به فناوری‌های جدیدی که اکنون در دسترس است می‌توان سنجاقک‌ها را مجهز به این سیستم کرد و فرایندهای مکان‌یابی، کنترل پرواز را بررسی کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر